Вирішення конфліктів без насильства

конфлікт в школі

Вирішення конфліктів без насильства

заняття з елементами тренінгу

Пояснювальна записка.

В даний час в усьому світі змінилася ситуація розвитку дитинства. Напружені соціальні, економічні, демографічні, екологічні проблеми обумовлюють наростання негативних тенденцій в становленні особистості підростаючого покоління. Серед них особливу тривогу викликає прогресуюча відчуженість, підвищена тривожність, зростання їх жорстокості, агресивності, конфліктності. Ці тенденції виявляються гостро в підлітковому віці. Це як би «третій світ», існуючий між дитинством і дорослістю.

Однак, переходячи з дитячого світу в дорослий, підліток не належить повністю ні до того, ні до іншого. Вони часто конфліктують з оточуючими не тому, що їм так хочеться, а тому, що вони не можуть керувати своїми емоціями.

Конфлікт в класі - це конфлікт між учнями, який часто веде до неадекватності вчинків. Він не повинен залишитися непоміченим. Учитель зобов`язаний врегулювати його, але не придушувати.
Колектив мого класу поповнився новими членами, які претендували на лідерство в класі. Як такого конфлікту не розгорілося, але передумови були. Для того, щоб навчити дітей правильно розуміти і оцінювати конфліктну ситуацію, свою участь в ній, було проведено кілька практикумів. Ось один з них.

Місце проведення: класний кабінет.

мета: - познайомити з поняттям «конфлікт» -
- вчити школярів контролювати свій стан при гніві, дратівливості і
агресивному поведеніі-
- вчити адекватної поведінки при вирішенні конфліктов-
- виховувати самоконтроль, розвивати вміння передбачати наслідки своїх дій.

завдання: - визначити особливості поведінки в конфліктних сітуаціях-
- навчити способам виходу з конфліктної ситуації-
- навчати дітей спілкуванню один з одним і виховувати повагу до своїх товаріщам-
- допомогти підліткам краще пізнати себе через спілкування з іншими.

форма проведення: практикум.

оформлення: Папір для упр. «Сніжинки», бланки тесту, анкета, робочі листи.

устаткування: Мультимедіа.

Підготовча робота: 1. Підготовка словника теми.
2.Анкетірованіе учнів.
3.Тестірованіе.
4.Плакат з правилами.

Якщо світу немає в тобі,
то світу навколо тебе бути не може
святе Письмо

Хід заняття.

учитель: Добрий день. Сьогоднішнє заняття буде присвячене проблемі конфліктів. Але перш за все мені б хотілося, щоб ви привіталися з кожним учасником нашого заняття.

1.Упражненіе «Привітання». Мета вправи: створення доброзичливої атмосфери, настрій на плідну роботу.

Учасники заняття передають один одному м`яку іграшку зі словами: «Привіт, я хочу тобі подарувати ... ».

Час проведення вправи - 5 хвилин.

Потрібно пам`ятати, що практично з будь-якого питання у різних людей погляди відрізняються, вони різні! Ці відмінності природні і нормальні. І зараз ми ще переконаємося в цьому при виконанні

2. Вправи «Сніжинки». Його алгоритм:

  1. Мовчки візьміть листок.
  2. Складіть його навпіл.
  3. Відірвіть правий верхній кут.
  4. Складіть ще раз навпіл.
  5. Ще раз відірвіть правий верхній кут.
  6. Ще раз складіть навпіл.
  7. І ще раз відірвіть верхній правий кут.
  8. Розгорніть листок і покажіть своє «твір мистецтва» однокласникам.

учитель: Зверніть увагу, які різні у вас вийшли сніжинки! Хоча було дано чіткий алгоритм дій. Чому це сталось? (Відповіді дітей).

А якби все сніжинки були однаковими, світ був би нудним і незмінним. Так що конфлікти грають найважливішу роль в житті кожної окремої людини, розвитку сім`ї, життєдіяльності школи, будь-якої організації, держави, суспільства і людства в цілому. В якій - то мірі вони навіть необхідні для розвитку ситуації і відносин, для зростання особистості, інакше може настати застій.

3. Вправа «Карикатура на ворога».

учитель:Намалюйте свого «ворога» у вигляді казкового тваринного. Так страшніше! З рогами, іклами, копитами.

Час на виконання цього завдання - 5 хвилин.

І далі з ним можна пограти. Наприклад, у вас конфлікти з однокласницею (-Ком). Ось і намалюйте її (його) в вигляді вогнедишного дракона. А потім «посадіть» в клітку з величезними замками. Або надішліть її (його) на іншу планету в величезною ракеті. Все, конфлікт вичерпано!
А тепер прислухайтеся до своїх емоцій. Як ви думаєте, чому, намалювавши карикатуру на свого ворога, та ще й відправивши його в клітку або на далеку планету, вам стало легше?
Відповіді дітей.

учитель: Таким малюнком, карикатурою ви опрацьовує свої негативні емоції і знімаєте погані установки. Коли ви бачите «ворога» в клітці, ваша свідомість фіксує: він не небезпечний.

Учитель. Поясніть, що означає «конфлікт»?

діти. Конфлікт - це ситуація, в якій двоє або кілька осіб не хочуть поступатися один одному і не можуть знайти спільного рішення.

учитель. Конфлікт - це зіткнення думок, інтересів, виборів, які могли виникнути між людьми або групами людей.

учитель показує Додаток №1 «Словник по темі».

учитель. Які почуття ми відчуваємо, коли стикаємося з конфліктами?

Діти. Роздратування, гнів, образу, пригнічений стан, страх, злість.

учитель задає питання всім учасникам: «Чому люди сваряться? конфліктують?
Всім пропонується подумати 3 хвилини. Потім всі варіанти записуються на дошці.

Чи не володіють емоціями.
Не приймають чужої думки.
Чи не зважають на права інших.
Намагаються в усьому домінувати.
Не вміють слухати інших.
Хочуть навмисне образити один одного.

Дуже важливо володіти собою при спілкуванні з іншими людьми. Однак це буває
дуже важко. Зараз ми виконаємо з вами кілька вправ, а потім обговоримо те,
що ви відчували під час їх виконання. Виконувати вправи будемо в парах.

4. Вправа «Розтули кулак».

Один стискає руку в кулак, інший намагається розтиснути його (не можна завдавати болю).
Потім партнери міняються ролями. Обговорюються несилові методи, які
застосовувалися: вмовляння, прохання, хитрість.

5. Вправа «толкалкі без слів».

Учасники вільно рухаються по кімнаті, торкаються один одного, штовхаються,
постукують, щипають, б`ються, але ніхто не розмовляє. Потім діляться своїми
враженнями.

Після ігор проводиться обмін думками:

- Які відчували емоції?
- Чи було відчуття напруження і роздратування?
- Чи відчували ви передконфліктна ситуацію?
- Що допомогло уникнути конфлікту?

6. Навчання виходу з конфлікту.

Перш ніж перейти до навчання учасників способам виходу з конфліктних
ситуацій, бажано надати їм можливість поділитися власним досвідом і
розповісти, як вони виходять з конфліктів, як поводяться в конфліктній ситуації (Додаток №2 «Оцінка власної поведінки в конфліктній ситуації»).
Проаналізуємо результати проведеного тесту.

На прикладах з особистого досвіду проводиться обговорення можливих способів вирішення конфліктних ситуацій.

Учитель. У своєму житті ви, напевно, стикалися з конфліктами, конфліктними ситуаціями. Опишіть їх, і що ви при цьому відчували.

учитель. Як бачите, будь-який конфлікт можна вирішити мирно, не вдаючись до образ і насильства. Але, якщо самому не виходить вирішити виниклу конфліктну ситуацію, до кого можна звернутися за допомогою?

Діти. До батьків, вчителям, друзям, братам або сестрам.

учитель. Найголовніше, не робити того і не говорити тих слів, про які потім пошкодуєш. Потрібно навчитися контролювати себе. Що це означає?

Діти. Навчитися керувати своїми емоціями, не говорити зопалу образливих слів.

учитель. Які способи заспокоєння використовуєте ви, коли відчуваєте, що назріває конфлікт?

діти. Переконую себе, що конфлікт ні до чого доброго не приведе.

Учитель. Спробуємо сформулювати правила «Контролюй себе». По-перше, потрібно порахувати до десяти і назад, дихати глибоко. Продовжіть.

Діти. Поговорити про проблему з друзями або близькими, послухати улюблену музику, погуляти в парку, вигуляти собаку.

Учитель. Хлопці, давайте розберемося, піти від конфлікту, тобто нічого не кажучи, залишити людину, з яким ви розійшлися в думках - це хороше рішення проблеми? Поясніть.




Діти. Так, тому, що обидві людини розсерджені і роздратовані. Вони можуть наговорити один одному багато неприємних слів і потім можуть взагалі не спілкуватися, стати ворогами.

Учитель. Дійсно, це допоможе уникнути сварки, а може бути і насильства, бійки в даний момент, але проблема залишиться. Гнів і образа можуть посилитися, і проблема спливе назовні.
Як же бути?

діти: Потрібно або відразу обом заспокоїтися, порахувати до 10 і поговорити, не підвищуючи один на одного голосу. Якщо в даній ситуації цього зробити не вдається, краще розійтися і через деякий час, коли пристрасті вляжуться, поговорити в спокійній обстановці.

Учитель. Ви маєте рацію. Погодьтеся, іноді буває так, спочатку, здається, що співрозмовник не правий, що твоя думка правильна, а його немає, але через деякий час починаєш розуміти, і переконуєшся в тому, що все ж мав рацію суперник. У вас були такі випадки?

Діти. Так / ні.

учитель. Опишіть, коли таке було, і як ви вчинили в цій ситуації.

діти. Ми з сусідом по парті вирішували завдання. У нас вийшли різні відповіді. Я був впевнений, що мій правильний, а сусід помилився, тому став доводити свою правоту. Ми ледве не посварилися. Я страшенно розлютився, назвав його «йолопом» і «двієчником». Він теж обізвав мене ще прикріше. Потім заново перевірили свої рішення задачі, і я знайшов у себе помилку. Мені було соромно за свої слова перед однокласником. Я вибачився, але він образився і довго не розмовляв зі мною.

Учитель. Дуже хороший приклад. Виніс ти урок з цієї ситуації? Який?

діти. Не можна нападати на людину, тим більше ображати його, не переконавшись у тому, що має рацію саме ти, а не він.

учитель. Набагато простіше наговорити неприємних слів, образити людину, ніж потім вибачитися перед ним. Він може і простить вас, але все одно змінить до вас своє ставлення, може бути навіть образа залишиться десь в глибині душі на довгі роки. Також легко можна зіпсувати відносини і зі старшими братами і сестрами, батьками, які хочуть вас про щось попередити. Задумайтесь, чи часто у вашому житті виникають конфліктні ситуації. Чи вдається вам їх вирішувати спокійно, не вдаючись до насильства, без сварок?

діти: Так / ні.

учитель. Що допомагає вам зберегти холоднокровність, заспокоїтися, уникнути агресивної манери поведінки в конфлікті?

Діти. Я розумію, що свої емоції треба контролювати, що криком і насильством переконати співрозмовника в своїй правоті навряд чи вдасться, що я буду нерозумно, може бути навіть смішно, виглядати з боку, що дорослі люди так не поступають.

учитель. Обраний спосіб поведінки ви вважаєте єдино вірним? Чому?

Діти. Думаю, я чиню правильно. Образами і насильством нічого не доб`єшся, людина просто образиться і розсердиться, і у відповідь теж говорить багато неприємних слів, а то і
взагалі кинеться битися.

висновки:

«Поведінка, яка допомагає вийти з конфліктної ситуації без сварки»:
1) Вислухати спокійно все претензії партнера-
2) На агресивність партнера реагувати додержанням своїх емоцій і постаратися переключити розмову на іншу тему. Можна сказати щось добре, несподіване, веселое-
3) Спробувати переконати партнера говорити конкретніше (тільки факти) і без негативних емоцій-
4) Завжди тримати впевнену і рівну позицію, але не переходити на крітіку-
5) Вибачитися, якщо в чомусь дійсно не правий ».

учитель: На минулому класній годині ми відповідали на питання тесту «Рівень конфліктності особистості» (додаток №3).

Проаналізуємо результати проведеного тесту.

7.Аналіз заняття. Рефлексивна діяльність.
- Чи можна постійно контролювати свій стан?
- Як ви думаєте, зможете ви гідно виходити з конфліктних ситуацій?
- Що для вас було найважчим на занятті?
- Подумайте над висловлюванням і постарайтеся його пояснити: «Люди стають самотні, якщо замість мостів вони будують стіни».

8.Рітуал прощання (потиснемо один одному руки і подякуємо за плідну роботу).

Очікувані результати:

В ході занять у хлопців зазначалося бажання краще пізнати себе, своїх товаришів. У процесі роботи вони познайомилися з правилами дружби і позитивного спілкування, навчилися ефективному і гармонійної взаємодії з оточуючими: однолітками, батьками, самими собою.
При всій тязі до самостійності підлітки гостро мають потребу в життєвому досвіді і допомозі старших, тому дуже важливо, щоб в конфліктній ситуації хлопці вміли вибудовувати конструктивні взаємини.
Наші заняття тривали протягом року. Тренінги, класні години «Що таке дружба?», «Здрастуй світ! Здрастуй друг! »,« Відкритість »і інші допомогли знизити рівень конфліктності і ворожих реакцій підлітків.
Хлопці навчилися використовувати ефективні методи вирішення конфліктів, складних емоційних ситуацій.

У нашому колективі за минулий рік не було складних конфліктних ситуацій.

література

  1. Альманах психологічних тестів. М .: «КСП», 1995, - 400 с.
  2. Зосимовская А.В. Управління конфліктними ситуаціями в цілях морального виховання. М., 1971 p
  3. Конфлікти в шкільному віці: шляхи їх подолання та попередження. М., 1986 р
  4. Ожегов С.І. Словник російської мови. М .: Рус. яз., 1990. - 921 с.



Додаток 1

Словник по темі
(Словник російської мови. С.І. Ожегов)

бюрократ - формаліст.
конфлікт - це зіткнення, серйозне суперечність, суперечка.
конфліктувати - вступати в конфлікт.
Конфліктна ситуація - це ситуація прихованого або явного протиборства сторін.
лідер - людина, що користується авторитетом або впливом в будь-якому колективі.
оптиміст - людина, яка у всьому бачить світлі сторони, вірить в майбутнє, успіх, в те, що в світі панує добро.
пацифіст - людина, що засуджує будь-які війни, в тому числі справедливі, визвольні.
песиміст - людина, яка не вірить в майбутнє, схильний у всьому бачити сумне, погане.
заповзятливий - людина, яка вміє зробити що-небудь в потрібний момент, спритний і практичний.
принцип - переконання, погляди на речі.
принциповий - людина, яка дотримується певних твердих поглядів.
протиріччя - це протилежність інтересів. Висловлювання або вчинок, спрямований проти кого-небудь або чого-небудь.
суперечка - це словесне змагання, обговорення чого-небудь, в якому кожен відстоює свою думку. Це конфлікт, де існують протиріччя в думках і поглядах. У житті протиріччя між людьми виникає більше в силу того, що всі люди різні.
екстравагантний - людина, що йде врозріз із загальноприйнятими звичаями, занадто своєрідний, що викликає.

Додаток 2

Тест «Оцінка власної поведінки в конфліктній ситуації»

  1. Погрожую або б`юся.
  2. Намагаюся прийняти точку зору супротивника, зважаю на неї як зі своєю.
  3. Шукаю компроміси.
  4. Допускаю, що не правий, навіть якщо не можу повірити в це остаточно.
  5. Уникаю противника.
  6. Бажаю будь-що-будь домогтися своїх цілей.
  7. Намагаюся з`ясувати, з чим я згоден, а з чим - категорично ні.
  8. Іду на компроміс.
  9. Здаюся.
  10. Міняю тему ...
  11. Наполегливо повторюю одну думку, поки не доб`юся свого.
  12. Намагаюся знайти джерело конфлікту, зрозуміти, з чого все почалося.
  13. Трошки поступлюся і підштовхну тим самим до поступок іншу сторону.
  14. Пропоную світ.
  15. Намагаюся звернути все в жарт.

Якщо подібним чином ви ведете себе:
ЧАСТО - поставте 3 бали
ВІД ВИПАДКУ ДО ВИПАДКУ - 2 бали
РЕДКО - 1 бал.
Обробка результатів тесту. Підрахуйте кількість балів під номерами 1,6, 11 - це тип поведінки «А». Коли ми підрахуємо бали за всіма показниками, ви дізнаєтеся характеристику різних типів поведінки в конфліктній ситуації і визначте свій стиль.

Тип «А» - сума балів під номерами 1,6, 11.
Тип «Б» - сума балів під номерами 2, 7, 12.
Тип «В» - сума балів під номерами 3, 8, 13.
Тип «Г» - сума балів під номерами 4, 9, 14.
Тип «Д» - сума балів під номерами 5, 10, 15.
Якщо ви набрали найбільше балів під літерами:
«А» - це «жорсткий тип вирішення довінконфліктів і суперечок». Ви до останнього стоїте на своєму, захищаючи свою позицію. У що б то не стало ви прагнете виграти. Це тип людини, який завжди правий.
«Б» - це «демократичний»Стиль. Ви дотримуєтеся думки, що завжди можна домовитися. Під час суперечки ви намагаєтеся запропонувати альтернативу, шукайте рішення, які задовольнили б обидві сторони.
«В» - «компромісний»Стиль. З самого початку ви згодні на компроміс.
«Г» - «м`який» стиль. Свого противника ви «знищуєте» добротою. Охоче ви встаєте на точку зору супротивника, відмовляючись від своєї.
«Д» - «минає» стиль. Ваше кредо - «вчасно піти». Ви намагаєтеся не загострювати ситуацію, не доводити конфлікт до відкритого зіткнення.

Результати обробки тесту:

alt = "оцінка власної поведінки в конфліктній ситуації" width = "538" height = "296" style = "float: left; margin-right: 100px; margin-left: 12px;" / Gt;

додаток 3

Тест «Рівень конфліктності»

1. Характерно чи для вас прагнення до того, щоб підпорядкувати своїй волі інших?
а ні.
б) Коли як.
в) Так.
2. Є лів вашому колективі люди, які вас побоюються, а можливо, і ненавидять?
а) Так.
б) Відповісти важко.
в) Ні.
3. Хто ви більшою мірою?
а) Пацифіст.
б) Принциповий.
в) Заповзятливий.
4. Як часто вам доводиться виступати з критичними судженнями?
а) Часто.
б) Періодично.
в) Рідко.
5. Що для вас було б найбільш характерно, якби ви очолили новий для вас колектив?
а) Розробив б програму розвитку на рік і переконав би всіх в її здійсненності.
б) Вивчив би, хто є хто, і встановив контакт з лідерами.
в) Найчастіше радився б з людьми.
6. У разі невдач який стан для вас найбільш характерно?
а) Песимізм.
б) Поганий настрій.
в) Образа на самого себе.
7. Характерно чи для вас прагнення відстоювати і дотримуватися традиції вашого колективу?
а) Так.
б) Швидше за все, так.
в) Ні.
8. Чи відносите ви себе до людей, яким краще в очі сказати гірку правду, ніж промовчати?
а) Так.
б) Швидше за все, так.
в) Ні.
9. З трьох особистісних якостей, з якими ви боретеся, найчастіше ви намагаєтеся зжити в собі?
а) Дратівливість.
б) Вразливість.
в) Нетерпимість критики з боку інших.
10. Хто ви більшою мірою?
а) Незалежний.
б) Лідер.
в) Генератор ідей.
13. Якою людиною вважають вас ваші друзі?
а) Екстравагантним.
б) Оптимістом.
в) Наполегливим.
12. З чим вам найчастіше доводиться боротися?
а) З несправедливістю.
б) З бюрократизмом.
в) З егоїзмом.
13. Що для вас найбільш характерно?
а) недооцінювати свої здібності.
б) Оцінюю свої здібності об`єктивно.
в) переоцінювати свої здібності.
14. Що призводить вас до зіткнення і конфлікту з людьми?
а) Зайва ініціатива.
б) Зайва критичність.
в) Зайва прямолінійність.

Обробка результатів тесту. Всі відповіді до кожного питання мають свою оцінку в балах. Замініть вибрані вами букви балами і підрахуйте загальну суму набраних вами балів.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

А

1

3

1

3

3

2

3

3

2

3

2

3

2

1

Б

2

2

3

2

2

3

2

2

1

1

1

2

1

2

В

3

1

2

1

1

1

1

1

3

2

3

1

3

3

підведення результатів: Підрахувавши загальну суму балів, учні можуть визначити свій рівень конфліктності:
14-17 балів - дуже нізкій-
18-20 балів - нізкій-
21-23 балів - нижче среднего-
24-26 -баллов - ближче до среднему-
27-29 балів - середній-
30-32 бали - ближче до среднему-
33-35 балів - вище среднего-
36-38 балів - високий-
39-42 бали - дуже високий.

Результати обробки тесту:

рівень конфліктності

Вирішення конфліктів без насильства
заняття з елементами тренінгу

.
Автор: Середникова Любов Іванівна


Увага, тільки СЬОГОДНІ!

ІНШЕ

«Що тут зайве?» фото

«Що тут зайве?»

Ця методика призначена для дітей від 4 до 5 років. Вона покликана досліджувати процеси образно-логічного мислення,…

«Кому чого бракує?» фото

«Кому чого бракує?»

Ця методика призначається для психодіагностики мислення дітей у віці від 3 до 4 років. Перед початком виконання…

«Виріж фігури» С„РѕС‚Рѕ

«Виріж фігури»

Методика призначається для психодіагностики наочно-дієвого мислення дітей у віці від 4 до 5 років. Її завдання полягає…

«Оцінка настрою» фото

«Оцінка настрою»

Тест-опитувальник "Оцінка настрою" привертає як своєї кратністю, так і простою формою питань і відповідей. За…

Чому люди кричать? Притча фото

Чому люди кричать? Притча

Одного разу мудрий Учитель запитав своїх учнів: «А ви знаєте, чому люди кричать, коли вони сваряться?»Один…

Конфлікти як їх уникнути? фото

Конфлікти як їх уникнути?

Назва: "Конфлікти. Як їх уникнути?"- добірка матеріалів і презентацій. автори: Бесєдіна Г. С., Конобрицького І. М.,…

Кращий день в тижні С„РѕС‚Рѕ

Кращий день в тижні


- Учитель, скажи, чи існує день, найбільш сприятливий для того, щоб звертатися з пропозицією до покупця? - День?…

Повторюй! фото

Повторюй!


Один з кращих учнів запитав: - Учитель, що робити, якщо покупець не хоче віддавати гроші за товар, який він давно…

Цегла і гній фото

Цегла і гній


Одного ранку Учитель зібрав усіх своїх учнів і сказав їм: - Чим відрізняється товар «цеглини» від…

Купи! фото

Купи!


Одного разу до Вчителя прийшов учень і запитав: «Учитель, я кілька днів намагаюся продати велику партію…

Картина в кабінеті фото

Картина в кабінеті


Одного разу учні запитали: - Учитель, як правильно почати розмову з покупцем, прийшовши до нього в гості? …

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
» » Вирішення конфліктів без насильства