Психолог в системі охорони здоров`я

медична психологія - один із напрямів такої великої науки як психологія. Важко сказати, чого більше в медичній психології - медицини або психології. Але одне можна помітити абсолютно точно: тут зв`язку психології та медицини настільки тісні, що для психологів, які працюють в цій сфері, медичні знання абсолютно необхідні.

А також психолог повинен знати декларацію прав і свобод людини, основи законодавства РФ про здоров`я громадян, закон РФ «Про психіатричну допомогу й гарантії прав громадян при її наданні», медичну психологію, психологію особистості, загальну і диференціальну психологію, психотерапію, психогигиену, психодіагностику, псіхопрофілактіку- крім того, володіти методами активного навчання, методами діагностики та корекції нормального і аномального розвитку, повинен бути добре орієнтований в основах дефектології, психопатології, сексології, тики.

З усього вищесказаного робимо висновок, що медичний психолог - фахівець з вищою психологічною освітою за спеціальністю «Психологія» і отримав додаткову підготовку на факультеті післядипломної освіти з медичної психології, що володіє методами, передбаченими програмою підготовки відповідно до вимог кваліфікаційної характеристики та отримав сертифікат з медичної психології .

Основна мета роботи медичного психолога: підтримка і відновлення психічного і соматичного здоров`я.

Даний фахівець проводить роботу з виявлення умов, що перешкоджають гармонійному розвитку особистості пацієнта або ускладнюють його. Проводить психодіагностичні дослідження і спостереження за пацієнтами, приділяючи особливу увагу особам, які мають фактори ризику психічних розладів, в основі яких лежать патопсихологічні механізми і патогенні поведінкові стереотипи. Спільно з лікарем розробляє розвиваючі і психокорекційні програми з урахуванням індивідуальних, статевих і вікових чинників, виконує роботу з професійної орієнтації пацієнтів з урахуванням їх цінностей, установок, здібностей, ситуаційних можливостей і актуальних планів. Проводить роботу з навчання медичного персоналу в галузі медичної психології.




Важлива роль медичного психолога в лікувальному процесі полягає в тому, що він сприяє кращому розумінню психологічних причин і проявів хвороби людини. Багато психічні хвороби мають психологічні причини: конфлікти, психічні травми, навіювання, самонавіювання, що закріпилися патогенні реакції і стану. Основними методами медико-психологічного вивчення хворого залишаються клінічна бесіда і експериментально-психологічне дослідження хворих. Таким чином, психолог виявляється дуже корисний при складанні історії хвороби хворого.

Важливо знати, що один з обов`язків - підвищення кваліфікації з медичної психології на циклах удосконалення не рідше одного разу на 5 років. Крім того, психолог несе адміністративну і юридичну відповідальність за наслідки своїх висновків, дій і висловлювань по відношенню до пацієнтів в їх родичів відповідно до чинного законодавства.

Медичні психологи можуть працювати в лікарнях, в Центрах здоров`я, в санаторії-курортних установах, можуть відвідувати людей на дому. Медичні психологи працюють зазвичай в команді, наприклад, з соціальними працівниками, лікарями та іншими фахівцями з здоров`ю. Більшість працює в системі охорони здоров`я, деякі можуть вести приватну практику.




Пріоритетними сферами роботи медичних психологів були визнані:

1) область охорони материнства і дитинства;

2) область екстремальної медицини (допомога людям, що потрапили в стихійні лиха, різні катастрофи);

3) служби, пов`язані з наданням медичної допомоги в соматичних відділеннях лікарень;

4) робота медичних психологів в онкологічних, психоневрологічних диспансерах.

Найбільш важливими якостями, якими повинен володіти психолог, що працює в даній сфері, є стійкість до стресів, емпатія, адекватність, поведінкова гнучкість, комунікабельність, прагнення до самовдосконалення і хороша мова.

Незважаючи на актуальність професійної психологічної роботи в медичній сфері, проблеми конструктивної взаємодії психології та медицини в процесі повсякденної лікарської практики все ще до кінця не вирішені і викликають суперечки, і внаслідок цього формування професії медичного психолога та психологічної служби в системі охорони здоров`я відбувається повільно.

Психолог в системі охорони здоров`я

© Шарапова А. Р., 2010 року.

Повернутися до статті "професія психолог"


Увага, тільки СЬОГОДНІ!

ІНШЕ

Районна психологічна служба фото

Районна психологічна служба

(На прикладі психологічної служби ленінського району м Єкатеринбурга)У психологічній службі знаходиться 2 відділу:I.…

Психолог в вузі С„РѕС‚Рѕ

Психолог в вузі

(На прикладі роботи «відділу психолого-педагогічного супроводу студентів ГОУ ВПО УрГПУ») Мета роботи…

Професія психолог фото

Професія психолог

Назва:Професія психолог (збірник матеріалів студентського проекту) Керівник проекту: Максимова Людмила Олександрівна …

Консультативна психологія фото

Консультативна психологія

Консультативна психологія фокусується на організації терапевтичних процедур для клієнтів, які відчувають широкий спектр…

Хто такий психолог? фото

Хто такий психолог?

Визначення, Короткий огляд і інформація про Кар`єрі Психологапсихолог - той, хто вивчає свідомість і поведінку. Коли…

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
» » Психолог в системі охорони здоров`я